coğrafya-kpsstestdeneme

Türkiyenin Matematik ve Özel Konumu Test 2

Türkiyenin Matematik ve Özel Konumu Test 2

KPSS lisansKPSS önlisans ve KPSS ortaöğretim düzeylerinde sınava girecek siz değerli arkadaşlarımız için hazırlamış olduğumuz sorular ile sınav hazırlıklarınızı en üst düzeyde tamamlayabilirsiniz. Tamamen ücretsiz olarak hazırlanmış olan ve her biri özgün sorulardan oluşan test, deneme ve soru bankalarımız ile başarıyı yakalayın. Aşağıda bulunan Türkiyenin Matematik ve Özel Konumu Test 2 ile bilginizi sınamaya ve hazırlıklarınıza hız vermeye hemen başlayabilirsiniz. Çözdüğünüz test, deneme ve ya soru bankalarının altına yorum yaparak bizleri sizler için nasıl daha iyi hizmet verebileceğimiz konusunda bilgilendirebilirsiniz. Her zaman en güncel ve özgün sorular ile karşınızda olacağız. KPSS 2020 için gerekli tüm konular ile alakalı soruları sitemizde bulabilir ve tamamen ücretsiz olarak testdeneme ve soru bankası çözebilirsiniz.

Türkiyenin Matematik ve Özel Konumu Deneme 2, Türkiyenin Matematik ve Özel Konumu Soru Bankası 2

Test başarınızı ve doğru / yanlış cevaplarınızı testin sonunda görebilirsiniz.

Kpsstestdeneme.com

-Türkiye'de en yüksek yıllık sıcaklık ortalamalarına güney kesimlerde rastlanması -Deniz suyu tuzluluğun Akdenizden Karadenize gidildikçe azalması -Çizgisel hızın Hataydan Sinop'a gidildikçe azalması Yukarıda verilenler aşağıdakilerden hangisinin sonucudur?

Doğru ! Yanlış !

Türkiye, 36-42 kuzey paralelleri ile 26-45 doğu meridyenleri arasında yer almaktadır.A noktasında bulunan bir kişinin 36 Kuzey 45 Doğu meridyenine gitmesi için hangi yönde hareket etmesi gerekir?

türkiyenin matematik ve özel konum 2
Doğru ! Yanlış !

Türkiye üç tarafı denizlerle çevrili bir ülke olmasına karşın büyük ölçüde kurak ve yarı kurak iklimlerin etkisi altındadır Bu durumun ortaya çıkmasında I.Orta kuşakta yeralması II. Etrafının yüksek dağlarla çevrili olması III.Yakın jeolojik dönemde oluşması IV.Akdeniz iklim kuşağında yeralması etmenlerinden hangileri daha fazla etkilidir?

Doğru ! Yanlış !

Türkiye bir orta kuşak ülkesidir. Buna göre aşağıdakilerden hangisi yukarıdaki durumu ispatlamaz?

Doğru ! Yanlış !

Aşağıdakilerden hangisinde Türkiyenin matematik konumunun iklime etkisinden söz edilemez?

Doğru ! Yanlış !

Akdeniz Bölgesi İle ilgili verilen aşağıdaki bilgilerden hangisinin nedeni diğerlerinden farklıdır?

Doğru ! Yanlış !

I.Denizlerin tuzluluk oranı II.Cisimlerin gölge boyu III.Yerel saat farkları Türkiyede yukarıda verilen özelliklerden hangileri enlem ile açıklanamaz ?

Doğru ! Yanlış !

Türkiyede yaz saati uygulamasında satler bir saat ileri kış saati uygulamasında saatler bir saat geri alınır. Buna göre aşağıdaki merkezlerin hangisinin yaz aylarında yerel saati ile ulusal saat arasındaki fark en azdır?

Doğru ! Yanlış !

Türkiyenin en doğu ucu ile en batı ucu arasında 76 dakikalık zaman farkının olması aşağıdakilerden hangisiyle açıklanabilir?

Doğru ! Yanlış !

Aşağıdakilerden hangisinde verilen iki kent arasındaki yerel saat farkı diğerlerinden daha fazladır?

Doğru ! Yanlış !

21 Mart 23 Eylül tarihleri arasında aşağıda verilen durumlardan hangisi Türkiye'de gerçekleşmez?

Doğru ! Yanlış !

Türkiyenin ekvatora daha yakın enlemlerde yer aldığı varsayılırsa aşağıdaki yargılardan hangisinin oluşması beklenemez?

Doğru ! Yanlış !

I.Kuzeyden gelen hava kütlelerinin soğutucu etki yapması II.Maki yükselti sınırının güneyden kuzeye alçalması III.Akdenizde buharlaşmanın Karadenizden fazla olması IV.Gaziantepte yaz sıcaklıklarının antalyadan fazla olması V. Egede deniz turizmi mevsiminin Karadenizden erken başlaması Yukarıdaki bilgilerden hangisi enlemin sıcaklık dağılışı üzerindeki etkisine örnek olamaz?

Doğru ! Yanlış !

Türkiyede 2016 yılından beri uygulanan ulusal saate göre 34 Derece Aksaray'da yerel saat 13:30 iken aynı anda türkiyenin ulusal saati kaçtır?

Doğru ! Yanlış !

I.Güneş ışınlarının geniş açısı II.Sıcaklık değerleri III.Yerel saatleri IV.Bitkilerin olgunlaşma süreleri V.Çizgisel hızları Yukarıdaki bilgilerden hangileri aynı enlem üzerinde bulunan tüm merkezler için kesinlikle ortaktır?

Doğru ! Yanlış !

Türkiyenin Matematik ve Özel Konumu 2

Sonuçlarını Paylaş:

Cevapla