coğrafya-kpsstestdeneme

Türkiyede Yer Şekilleri Test 2

Türkiyede Yer Şekilleri Test 2

KPSS lisansKPSS önlisans ve KPSS ortaöğretim düzeylerinde sınava girecek siz değerli arkadaşlarımız için hazırlamış olduğumuz sorular ile sınav hazırlıklarınızı en üst düzeyde tamamlayabilirsiniz. Tamamen ücretsiz olarak hazırlanmış olan ve her biri özgün sorulardan oluşan test, deneme ve soru bankalarımız ile başarıyı yakalayın. Aşağıda bulunan Türkiyede Yer Şekilleri Test 2 ile bilginizi sınamaya ve hazırlıklarınıza hız vermeye hemen başlayabilirsiniz. Çözdüğünüz test, deneme ve ya soru bankalarının altına yorum yaparak bizleri sizler için nasıl daha iyi hizmet verebileceğimiz konusunda bilgilendirebilirsiniz. Her zaman en güncel ve özgün sorular ile karşınızda olacağız. KPSS 2020 için gerekli tüm konular ile alakalı soruları sitemizde bulabilir ve tamamen ücretsiz olarak testdeneme ve soru bankası çözebilirsiniz.

Türkiyede Yer Şekilleri Deneme 2, Türkiyede Yer şekilleri Soru Bankası 2

Test başarınızı ve doğru / yanlış cevaplarınızı testin sonunda görebilirsiniz.

Kpsstestdeneme.com

Türkiyede dağlar doğu-batı yönünde uzanmaktadır Bu durum aşağıdakilerden hangisini doğrudan etkilemez?

Doğru ! Yanlış !

Aşağıdakilerden hangisi ülkemiz akarsularının özelliklerinden değildir?

Doğru ! Yanlış !

Yukarıdaki haritada Türkiyede kimyasal çözülmenin en yoğun olduğu bölgeler gösterilmiştir Bu bölgelerin en önemli ortak özelliği aşağıdakilerden hangisidir?

Doğru ! Yanlış !

Çok kısa bir süre içinde birdenbire kabararak çoşkun bir şekilde akan sonra kuruyacak duruma gelen akarsulara sel rejimi akarsular denir Bölgelerin yağış rejimi göz önüne alındığında sel rejimli akarsuların daha çok hangi bölgede görülmesi beklenir?

Doğru ! Yanlış !

Türkiye'nin doğal ortam özellikleri düşünüldüğünde aşağıda verilenlerden hangisinin doğru olduğu söylenemez?

Doğru ! Yanlış !

Yukarıdaki taralı bölgelerden hangisinde karstik şekiller daha yaygın olarak görülür?

Türkiyede Yer Şekilleri Test 2 Kpss Test Deneme
Doğru ! Yanlış !

Türkiyenin diğerlerine göre ortalama yükseltisi daha fazla tarım alanlarının payı daha az bölgesi aşağıdakilerden hangisidir?

Doğru ! Yanlış !

Akdeniz ve Karadeniz kıyılarında falezlerin ege kıyılarında ise koy ve körfezlerin geniş yer kaplamasının temel nedeni aşağıdakilerden hangisidir?

Doğru ! Yanlış !

Günlük sıcaklık farkının fazla olduğu yerlerde kayaların genleşmesi ve büzülmesine bağlı olarak mekanik çözülme görülür. Buna göre aşağıda verilen bölgelerin hangisinde mekanik çözülme en fazladır?

Doğru ! Yanlış !

Türkiye'de dördüncü jeolojik zamandaki merkezi püskürmeler tek yanardağların oluşumunu sağlamıştır. Bu volkanik dağlar özellikle iç anadolu batı anadolu doğu anadolu ve güneydoğu anadoluda yeryüzünün şekillenmesinde bir hayli etkili olmuştur Aşağıdakilerden hangisi yukarıda sözü edilen türde dağlardan biri değildir?

Doğru ! Yanlış !

Herhangi bir yerde arazideki engebe arttıkça gerçek alan ile izdüşüm alan arasındaki fark artar Buna göre aşağıda verilen illlerden hangisi gerçek alan ile iz düşüm alan arasındaki fark daha azdır?

Doğru ! Yanlış !

Aşağıdaki kıyı tiplerinden hangisi Türkiye'de görülmez ?

Doğru ! Yanlış !

Aşağıdaki yer şekillerinin hangisini oluşumunda tektonik hareketlerin etkisi yoktur?

Doğru ! Yanlış !

Aşağıdaki ovalarımızdan hangisi oluşum bakımında delta ovası özelliği taşımamaktadır?

Doğru ! Yanlış !

Türkiyede barajlar yapılırken çevreside ağaçlandırılmaktadır bunun nedeni aşağıdakilerden hangisidir?

Doğru ! Yanlış !

Türkiyede Yer Şekilleri 2

Sonuçlarını Paylaş:

Cevapla