coğrafya-kpsstestdeneme

Türkiyede İklim Test 1

KPSS lisansKPSS önlisans ve KPSS ortaöğretim düzeylerinde sınava girecek siz değerli arkadaşlarımız için hazırlamış olduğumuz sorular ile sınav hazırlıklarınızı en üst düzeyde tamamlayabilirsiniz. Tamamen ücretsiz olarak hazırlanmış olan ve her biri özgün sorulardan oluşan test, deneme ve soru bankalarımız ile başarıyı yakalayın. Aşağıda bulunan Türkiyede İklim Test 1 ile bilginizi sınamaya ve hazırlıklarınıza hız vermeye hemen başlayabilirsiniz. Çözdüğünüz test, deneme ve ya soru bankalarının altına yorum yaparak bizleri sizler için nasıl daha iyi hizmet verebileceğimiz konusunda bilgilendirebilirsiniz. Her zaman en güncel ve özgün sorular ile karşınızda olacağız. KPSS 2020 için gerekli tüm konular ile alakalı soruları sitemizde bulabilir ve tamamen ücretsiz olarak testdeneme ve soru bankası çözebilirsiniz.

Türkiyede İklim Deneme 1, Türkiyede İklim Soru Bankası 1

Test başarınızı ve doğru / yanlış cevaplarınızı testin sonunda görebilirsiniz.

Kpsstestdeneme.com

Türkiyede İklim Test 1

Aşağıdakilerden hangisi iç anadolu bölgesinin iklim özelliklerinden biridir?

Doğru ! Yanlış !

Cografi konumları göz önüne alındığında aşağıdaki bölümlerin hangisinde en sıcak ay ile en soğuk ay arasındaki farkın en fazla olması beklenir?

Doğru ! Yanlış !

Türkiyede iklimin aşağıdakilerden hangisi üzerinde etkisi olduğu söylenemez?

Doğru ! Yanlış !

İklimleri göz önüne alındığında aşağıdaki bölümlerin hangisinde nemli bölge toprakları görülmesi beklenir?

Doğru ! Yanlış !

Aşağıda verilenlerden hangisi türkiyede batıdan doğuya doğru sıcaklığın azalmasının nedeni olarak gösterilemez?

Doğru ! Yanlış !

Aşağıda verilen bölgelerimizin hangisinin gerçek sıcaklığı ile indirgenmiş sıcaklığı arasındaki fark en fazladır?

Doğru ! Yanlış !

Aşağıdaki kıyı kentlerimizden hangisinde donlu gün sayısı en azdır?

Doğru ! Yanlış !

Türkiyenin gerçek ve indirgenmiş izoterm haritalarına bakıldığında bazı kentlerde sıcaklıkların farklı olduğu görülmektedir Aşağıdaki kentlerimizden hangisinin sıcaklık değerleri her iki haritada da aynıdır?

Doğru ! Yanlış !

Bir gözlemci karadeniz dağlarının güney yamaçlarındaki karların toros dağlarının güney yamaçlarındakine göre daha geç eridiğini görmüştür. Buna göre dağların söz konusu yamaçlarda erime zamanı farkına yol açan durum ne ile açıklanabilir?

Doğru ! Yanlış !

-Türkiye'de -Kuzeyden esen rüzgarların sıcaklığı düşürmesi -Dağların güney yamacında karların erken eriyip ağaçların erken çiçek açması durumları aşağıdaki özeliklerden hangisine kanıt olarak gösterilir?

Doğru ! Yanlış !

Yıllık toplam yağışın mevsimlere dağılışında en büyük payın yaz mevsimine ait olduğu yöre aşağıdakilerden hangisidir?

Doğru ! Yanlış !

İç Anadolu ve Güneydoğu anadolu bölgelerinin iklim ve bitki örtüleri I.bozkırların yaygın olması II.yıllık sıcaklık ortalaması III.Yaz kuraklığının şiddeti IV.yıllık sıcaklık farklarının fazlalığı özelliklerinin hangileri bakımından benzerlik gösterir?

Doğru ! Yanlış !

I.Jeotermal kaynaklar II.Yükseklik III.Bitki örtüsü IV.Enlem Türkiyede sıcaklık dağılışında yukarıdaklerden hangileri etkili değildir?

Doğru ! Yanlış !

-Orta Fırat Bölümüne akdenizden gelen nemli hava kütleleri nedeniyle akdeniz iklim özellikleri yaşanırken bu bölümde kuralık akdenizden daha fazladır Aşağıdakilerden hangisi bu durumun nedenidir?

Doğru ! Yanlış !

Karadeniz Bölgesinde kıyıdan yükseldikçe orman örtüsü geniş karışık ve iğne yapraklı ormanlar şeklinde kuşaklar oluşturur. Bu durumun nedeni aşağıdakilerden hangisidir?

Doğru ! Yanlış !

Türkiyede İklim 1

Sonuçlarını Paylaş:

Cevapla