türkçe-kpsstestdeneme

Sözcükte Anlam Test 4

KPSS lisansKPSS önlisans ve KPSS ortaöğretim düzeylerinde sınava girecek siz değerli arkadaşlarımız için hazırlamış olduğumuz sorular ile sınav hazırlıklarınızı en üst düzeyde tamamlayabilirsiniz. Tamamen ücretsiz olarak hazırlanmış olan ve her biri özgün sorulardan oluşan test, deneme ve soru bankalarımız ile başarıyı yakalayın. Aşağıda bulunan Sözcükte Anlam Test 4 ile bilginizi sınamaya ve hazırlıklarınıza hız vermeye hemen başlayabilirsiniz. Çözdüğünüz test, deneme ve ya soru bankalarının altına yorum yaparak bizleri sizler için nasıl daha iyi hizmet verebileceğimiz konusunda bilgilendirebilirsiniz. Her zaman en güncel ve özgün sorular ile karşınızda olacağız. KPSS 2020 için gerekli tüm konular ile alakalı soruları sitemizde bulabilir ve tamamen ücretsiz olarak testdeneme ve soru bankası çözebilirsiniz.

Sözcükte Anlam Deneme 4Sözcükte Anlam Soru Bankası 4

Test başarınızı ve doğru / yanlış cevaplarınızı testin sonunda görebilirsiniz.

Kpsstestdeneme.com

Sözcükte Anlam Test 4

Bilim, teknik, sanat, meslek alanlarında özel kavramları karşılayan sözcüklere "terim" denir.Aşağıdaki cümlelerin hangisinde terim kullanılmamıştır?

Doğru ! Yanlış !

"Yumuşak" sözcüğü aşağıdaki cümlelerin hangisinde "Dikkat et, bu plastik parça sert, kırılabilir." cümlesindeki "sert" sözcüğünün karşıtı olarak kullanılmıştır?

Doğru ! Yanlış !

Oraya vaktinde ……….. bu iş daha başka bir biçim alırdı. Bu cümlede boş bırakılan yere aşağıdakilerden hangisi getirilemez?

Doğru ! Yanlış !

Aşağıdaki tümcelerin hangisinde terim anlamlı bir sözcük kullanılmamıştır?

Doğru ! Yanlış !

"Bu hareketi size yakıştıramadım" tümcesinde "yakıştıramamak"‘ cümlesi ile anlatılmak istenen aşağıdakilerden hangisidir?

Doğru ! Yanlış !

Aşağıdaki tümcelerin hangisinde "terim" kullanılmıştır?

Doğru ! Yanlış !

Aşağıdaki tümcelerde geçen tırnak içinde ki sözcüklerden hangisi sesteş (eş sesli) değildir?

Doğru ! Yanlış !

Aşağıdaki tümcelerin hangisinde karşıt anlamlı sözcükler bir arada kullanılmamıştır?

Doğru ! Yanlış !

Aşağıdaki tümcelerde geçen tırnak içinde ki sözcüklerden hangisi somut anlamlı değildir?

Doğru ! Yanlış !

Aşağıdaki cümlelerin hangisinde genelden özele bir sıralama yapılmıştır?

Doğru ! Yanlış !

Aşağıdaki cümlelerin hangisinde, - "Bolu" dün geceyi ayakta geçirdi. - cümlesindeki tırnak içinde ki sözcükte görülen bir anlam olayı vardır?

Doğru ! Yanlış !

(I) Derenin kenarında uzanan çocukların yanına gittim. (II) ikisi de devamlı gülüyordu, merak ettim, ne oldu diye sordum. (III) Çocuklardan biri balıklar bugün çok neşeliler, suda oynayıp duruyorlar dedi. (IV) Ben de suya baktım; ancak balık falan yoktu. (V) Beni görünce kaçmış olmalıydılar.Bu parçadaki numaralı cümlelerden hangisinde insandan doğaya aktarma yapılmıştır?

Doğru ! Yanlış !

Aşağıdaki cümlelerin hangisinde yansıma bir sözcük kullanılmıştır?

Doğru ! Yanlış !

Aşağıda yer alan ikilemelerden hangisi yansıma sözcüklerden oluşmamıştır?

Doğru ! Yanlış !

Anadolu‘nun "küçük"(I) bir kasabasında "eğitimsiz"(II) bir çevrede "kısıtlı"(III) imkânlar içinde yetişmesine rağmen edebiyatta "önemli"(IV) bir yere geldi ve "ölçülü"(V) tutumuyla takdir topladı. Bu cümlede numaralanmış sözcüklerin hangisinde "yetersiz, sınırlı, dar" anlamı vardır?

Doğru ! Yanlış !

Sözcükte Anlam 4

Sonuçlarını Paylaş:

Cevapla