türkçe-kpsstestdeneme

Sözcükte Anlam Test 3

KPSS lisansKPSS önlisans ve KPSS ortaöğretim düzeylerinde sınava girecek siz değerli arkadaşlarımız için hazırlamış olduğumuz sorular ile sınav hazırlıklarınızı en üst düzeyde tamamlayabilirsiniz. Tamamen ücretsiz olarak hazırlanmış olan ve her biri özgün sorulardan oluşan test, deneme ve soru bankalarımız ile başarıyı yakalayın. Aşağıda bulunan Sözcükte Anlam Test 3 ile bilginizi sınamaya ve hazırlıklarınıza hız vermeye hemen başlayabilirsiniz. Çözdüğünüz test, deneme ve ya soru bankalarının altına yorum yaparak bizleri sizler için nasıl daha iyi hizmet verebileceğimiz konusunda bilgilendirebilirsiniz. Her zaman en güncel ve özgün sorular ile karşınızda olacağız. KPSS 2020 için gerekli tüm konular ile alakalı soruları sitemizde bulabilir ve tamamen ücretsiz olarak testdeneme ve soru bankası çözebilirsiniz.

Sözcükte Anlam Deneme 3Sözcükte Anlam Soru Bankası 3

Test başarınızı ve doğru / yanlış cevaplarınızı testin sonunda görebilirsiniz.

Kpsstestdeneme.com

Sözcükte Anlam Test 3

Aşağıdaki dizelerin hangisinde "süzülmek" sözcüğü "zayıflamak, incelmek" anlamında kullanılmıştır?

Doğru ! Yanlış !

Pencerenin yanında duran iki kâtip, ağız ağıza bir şeyler konuşuyor, ........... ara sıra bize bakıyorlardı.Bu cümlede boş bırakılan yere, aşağıdaki deyimlerden hangisi getirilirse, cümle "belli etmeden" anlamı kazanır?

Doğru ! Yanlış !

"Rahat" sözcüğü aşağıdaki cümlelerin hangisinde "aldırmaz, gamsız" anlamında kullanılmıştır?

Doğru ! Yanlış !

I. Güzel "fikir" doğru olmasa bile hoşa gider II. İki "gülfidanı" âdeta bahçeyi kaplamıştı III. İçimde şimdi sana bir "fırtına" var kinden IV. Büyük fikirler milletlerin ruhlarından "fışkırırlar"Bu cümlelerde tırnak içinde ki sözcüklerden hangi ikisi mecaz anlamda kullanılmıştır?

Doğru ! Yanlış !

Hızla üzerine gelen arabayı görünce yüreği "hop etti". cümlesindeki tırnak içerisinde ki sözün cümleye kattığı anlam aşağıdakilerden hangisinde vardır?

Doğru ! Yanlış !

Ünlü edebiyatçılardan çoğu beğenir, onların da başarılı olduğunu savunurdu. "Kendisi ile dolu olduğu için", ona göre, hiç kimse onun düzeyine erişemezdi.Bu parçada geçen "kendisi ile dolu olmak" sözüyle anlatılmak istenene en yakın anlam aşağıdakilerin hangisinde vardır?

Doğru ! Yanlış !

"Ağız dil vermeyen" köylüler Odun mu, tuz mu, hasta mı götürürler Ağır ağır kağnılar gider Sivas yollarında geceleri Bu dizelerde geçen "ağız dil vermemek" deyiminin anlamı aşağıdakilerden hangisidir?

Doğru ! Yanlış !

Aşağıdaki ikili dizelerin hangisinde, "örmek" sözcüğü "süslemek, işlemek, donatmak, kaplamak" anlamında kullanılmıştır?

Doğru ! Yanlış !

"Tanımak" sözcüğü, aşağıdaki cümlelerin hangisinde "bir şeyi benzerlerinden ayırt etmek" anlamında kullanılmıştır?

Doğru ! Yanlış !

Aşağıdakilerin hangisinde "hani" sözcüğü "yerine getirilmeyen bir vaadi sitemle hatırlatmak" için kullanılmıştır?

Doğru ! Yanlış !

"Dereyi görmeden paçaları sıvayanlar" her zaman yanlış yapar ve bu yanlışın cezasını da çok ağır bedellerle öder.Bu cümlede tırnak içerisinde ki sözün anlamı aşağıdakileri hangisinde vardır?

Doğru ! Yanlış !

I. İnadından "dönmezsen" onu kaybedeceksin II. Yüzü kırmızıdan mora "dönerken" utancını gizleyemiyordu III. Verdiğin sözden "dönersen" bir daha konuşmam seninle! IV. Eve "dönerken" iş arkadaşlarıyla karşılaştı V. Bahçemiz cennetten bir köşeye "döndü""Dönmek" sözcüğü bu cümlelerin hangilerinde aynı anlamda kullanılmıştır?

Doğru ! Yanlış !

Bazen bir kavramı tek bir sözcükle anlatmak mümkünken, onu birden fazla sözcükle anlatırız. Buna dolaylama denir.Buna göre aşağıdaki cümlelerin hangisinde dolaylama vardır?

Doğru ! Yanlış !

Kocası onu bırakıp da Almanyalara gidince kendi ekmeğini kazanmaya çalışan "kanaat sahibi" biri oluverdi.Bu cümlede geçen "kanaat sahibi olmak" sözüyle anlatılmak istenen aşağıdakilerden hangisidir?

Doğru ! Yanlış !

Aşağıdaki cümlelerin hangisinde insandan doğaya aktarma yapılmıştır?

Doğru ! Yanlış !

Sözcükte Anlam 3

Sonuçlarını Paylaş:

Cevapla