türkçe-kpsstestdeneme

Sözcükte Anlam Test 2

KPSS lisansKPSS önlisans ve KPSS ortaöğretim düzeylerinde sınava girecek siz değerli arkadaşlarımız için hazırlamış olduğumuz sorular ile sınav hazırlıklarınızı en üst düzeyde tamamlayabilirsiniz. Tamamen ücretsiz olarak hazırlanmış olan ve her biri özgün sorulardan oluşan test, deneme ve soru bankalarımız ile başarıyı yakalayın. Aşağıda bulunan Sözcükte Anlam Test 2 ile bilginizi sınamaya ve hazırlıklarınıza hız vermeye hemen başlayabilirsiniz. Çözdüğünüz test, deneme ve ya soru bankalarının altına yorum yaparak bizleri sizler için nasıl daha iyi hizmet verebileceğimiz konusunda bilgilendirebilirsiniz. Her zaman en güncel ve özgün sorular ile karşınızda olacağız. KPSS 2020 için gerekli tüm konular ile alakalı soruları sitemizde bulabilir ve tamamen ücretsiz olarak testdeneme ve soru bankası çözebilirsiniz.

Sözcükte Anlam Deneme 2, Sözcükte Anlam Soru Bankası 2

Test başarınızı ve doğru / yanlış cevaplarınızı testin sonunda görebilirsiniz.

Kpsstestdeneme.com

Sözcükte Anlam Test 2

Geçen gün, Zeynep Kadını, sokak kapısının önünde benden (I)" yakınırken" yakaladım. Bir insana çok (II) "yakışmış" bir elbise, başkasına o derece yakışmaz. Gel bahar gel bahar (III) "yakınlarda" gül Deniz renginden armağan bırak. Beni İstanbul‘a üniversiteye göndermediği için zaman zaman babama (IV) "sızlanırdım".Yukarıdaki numaralanmış cümlelerde geçen tırnak içinde ki sözcüklerden hangi ikisi yakın anlamlıdır?

Doğru ! Yanlış !

Her şeyi kalın bir sis tabakasının arkasından gösteren yazarın eserlerinde "hayat, büyük manşetlerle sunulmaz". Bu parçadaki tırnak içinde ki sözle anlatılmak istenen aşağıdakilerden hangisidir?

Doğru ! Yanlış !

Gecenin karanlığında "tepeden tırnağa" silahlanmış üç genç hırsla dağa tırmanıyordu. Bu cümlede tırnak içinde ki sözün anlamı aşağıdakilerden hangisidir?

Doğru ! Yanlış !

Aşağıdaki cümlelerin hangisinde tırnak içinde ki sözcük gerçek anlamında kullanılmamıştır?

Doğru ! Yanlış !

I. Kimselere benzemeyen o hâli "birden" aklıma geldi II. Giderken "ansızın" dönüp pencereme bakardı bazen III. İçimden "bir an" derin bir pişmanlık sızısı yükseldi IV. Onu seyrederken gördüğünde "öylesine" şaşırıyordu ki... Yukarıda numaralanmış cümlelerin hangi ikisinde tırnak içinde ki sözcükler anlamca birbirine en yakındır?

Doğru ! Yanlış !

I. Kemiklerine biraz yağmur, biraz gün ışığı sızsın. II. Kavuğundan sızan sular solgun yüzüne akıyordu. III. Başladım uykuya, lâkin ne gezer sızmışım bir aralık neyse, yorulmuş da meğer. IV. Gözden sızan yaş olsam ölüme yoldaş olsam. V. Gözlerimin önünde hep aynı beyaz ev gece pencerelerinden sızacak ışık. Bu cümlelerin/dizelerin hangisinde, "sızmak" sözcüğü diğerlerinden farklı anlamda kullanılmıştır?

Doğru ! Yanlış !

"Bastırmak" sözcüğü aşağıdaki cümlelerin hangisinde "birdenbire ortaya çıkmak, oluvermek" anlamında kullanılmıştır?

Doğru ! Yanlış !

I. Yenemediğim bir merak beni, iki sefilin yanına kadar "sürükledi". II. Her gün "sürüklenip" yaşamak ruha yük olur III. "Sürükleniyor" rüzgârda sararmış yapraklar. IV. Sendeleyen kızı elinden kavrayıp, yarı "sürükler", yarı taşırcasına ileriye götürdüm.Yukarıdaki numaralanmış cümlelerde geçen tırnak içinde ki sözcüklerden hangi ikisi, gerçek anlamının dışında kullanılmıştır?

Doğru ! Yanlış !

Bugün "bir hayli" yağmur yağdı, toprak suya kanmıştır. Bu cümlede geçen tırnak içinde ki sözün cümleye kattığı anlam, aşağıdakilerden hangisinde vardır?

Doğru ! Yanlış !

Dünyayı Kurtaran Adam’ı "izlemeyeniniz"(I) yoktur sanırım. Cüneyt Arkın başka bir gezegende dünya dışı "varlıklarla"(II) savaşarak gezegenimizi "kurtarır" (III) . Aslında bu film çekilirken gayet "cidd"i (IV) bir şekilde, Süpermen gibi filmler örnek alınarak çekilmişti. Fakat sonuç bir bilim - kurgu değil, "komedi" (V) filmi olmuştu. Bu parçadaki tırnak içinde ki sözcüklerden hangileri anlamca birbirine karşıttır?

Doğru ! Yanlış !

"Çenem kuvvetlidir", şiddet uygulamak gerekirse çeneyle idare ederim. Ama benim bile sözüm tükenmişse, bayağı şey yaşanmış demektir. Benzer durumda Türk erkeği yumruk ya da silah kullanırdı. Bende o iki opsiyon da "mevcut değildi". Böyle oldu. Bu parçadaki tırnak içinde ki sözlerle anlatılmak istenen, aşağıdakilerden hangisinde sırasıyla verilmiştir?

Doğru ! Yanlış !

I. Evet, sen el kapısında sürün işin yoksa getir bu sarhoşa yutsun, getir paran çoksa. II. İki üç metre kadar süründüm, bir daha kımıldayamadım, öyle kaldım. III. Çekerek dizlerinin üstüne eski bir aba Sürünüp mangala yaklaştı bizim Seyfi Baba. IV. Yol onun, varlık onun, gerisi hep angarya. Yüz üstü çok süründün, ayağa kalk Sakarya .Yukarıdaki numaralı cümlelerin hangi ikisinde, "sürünmek" sözcüğü mecaz anlamda kullanılmıştır?

Doğru ! Yanlış !

I. Kalbim "sık sık" bu haberlerle burkulur. II. "İkide bir" Karasu‘nun yanından bir pelikan kalkıyordu. III. "İki kere ikinin" dört etmesi, insanı hayallerinden uzaklaştırır. IV. Kuş, havada "geniş bir kavis" çizdikten sonra yere iniyordu .Yukarıdaki numaralanmış cümlelerde tırnak içinde ki sözlerden hangi ikisi anlamca birbirine en yakındır?

Doğru ! Yanlış !

"Patlamak" sözcüğü, aşağıdaki cümlelerin hangisinde "çok sıkılmak" anlamında kullanılmıştır?

Doğru ! Yanlış !

Orijinal olmanın yolunu, "kendi kalmakta" bulan düşünürlerimiz gittikçe artıyor. Yukarıda ki cümlesinde tırnak içerisinde ki sözün anlamı aşağıdakilerden hangisidir?

Doğru ! Yanlış !

Sözcükte Anlam 2

Sonuçlarını Paylaş:

Cevapla