türkçe-kpsstestdeneme

Paragrafta Ana Düşünce Test 1

KPSS lisansKPSS önlisans ve KPSS ortaöğretim düzeylerinde sınava girecek siz değerli arkadaşlarımız için hazırlamış olduğumuz sorular ile sınav hazırlıklarınızı en üst düzeyde tamamlayabilirsiniz. Tamamen ücretsiz olarak hazırlanmış olan ve her biri özgün sorulardan oluşan test, deneme ve soru bankalarımız ile başarıyı yakalayın. Aşağıda bulunan Paragrafta Ana Düşünce Test 1  ile bilginizi sınamaya ve hazırlıklarınıza hız vermeye hemen başlayabilirsiniz. Çözdüğünüz test, deneme ve ya soru bankalarının altına yorum yaparak bizleri sizler için nasıl daha iyi hizmet verebileceğimiz konusunda bilgilendirebilirsiniz. Her zaman en güncel ve özgün sorular ile karşınızda olacağız. KPSS 2020 için gerekli tüm konular ile alakalı soruları sitemizde bulabilir ve tamamen ücretsiz olarak testdeneme ve soru bankası çözebilirsiniz.

Paragrafta Ana Düşünce Deneme 1 Paragrafta Ana Düşünce Soru Bankası 1

Test başarınızı ve doğru / yanlış cevaplarınızı testin sonunda görebilirsiniz.

Kpsstestdeneme.com

PARAGRAFTA ANA DÜŞÜNCE TEST 1

Eskici, iskemlesine oturdu. Hasan da merakla karşısına geçti. Bu dört yanı duvarlı, tek katlı basık ve toprak evde öyle canı sıkılıyordu ki... Şaşarak, eğlenerek seyrediyordu: Mukavvaya benzettiği kalın deriyi, iki tarafı keskin, incecik, sapsız bıçağı ile kesişine, ağzına bir avuç çivi dolduruşuna, sonra bunları birer birer İstanbul‟ da gördüğü maymun gibi avurdundan çıkarıp ayakkabıların altına çabuk çabuk mıhlayışına...

Bu parçada aşağıdakilerden hangisinden söz edilmiştir?

Doğru ! Yanlış !

Eski şairleri, yazarları, sanatçıları ölüm günlerinde anmak, bir değerbilirliktir. Ama arkalarından ağıt yakmayı anlamıyorum. İnsan umutlandırıcı, sevindirici, güzel şeyler de söyleyebilmen. Bunlar da niye doğrudan doğruya sanatçıların yazdıkları, geride bıraktıkları olmasın?

Bu parçada vurgulanmak istenen düşünce aşağıdakilerden hangisidir?

Doğru ! Yanlış !

Kitaplar, çocuklara dünyanın kendi elleriyle dokunamadıkları, kendi gözleriyle göremedikleri, tanıyamadıkları, bilemedikleri her yanını yazılı olarak getirirler. Çocuklar, kitaplar aracılığıyla pek çok yeni insanla tanışır, bilmedikleri parklarda, bahçelerde, sokaklarda, şehirlerde gezintiye çıkarılmış gibi olurlar. Kendi dünyalarını daha iyi değerlendirecek şeyler de öğrenirler.
>br>Bu parçanın konusu aşağıdakilerden hangisidir?

Doğru ! Yanlış !

Eskiden ağaç dikimini ömrü, fidanların, ağaçların içinde geçmiş yaşlı başlı kişiler yapardı. Diktikleri ağacın tutması onlar için bir onur meselesiydi. Bunun için dikim sırasında bütün yeteneklerini, bilgi birikimini kullanır; dikimden sonra da fidanın gerektirdiği bakımı yapardı. Şimdi ağaç dikmek, çiklet çiğnemek gibi oldu. Herkes, elinde fidan, dikimle uğraşıyor. Yurt içinden veya dışından milyonlar ödenerek alınan fidanlar çamur çukurlarına gömülüyor, yok ediliyor.

Bu parçada yazarın asıl yakındığı durum aşağıdakilerden hangisidir?

Doğru ! Yanlış !

Cumhuriyetin on ikinci yıl dönümü için bir sıra dövizler hazırlamıştı. Bunlar içinde şöyleleri vardı: “Atatürk bu milletin en yücesidir.” “Türk milleti asırlardır bağrından bir Mustafa Kemal çıkardı.” Atatürk listeyi dikkatle gözden geçirdi, bunlar ve bunlara benzeyenleri çizdi. Hepsinin yerine şunu yazdı: “Atatürk bizden biridir.”

Bu parçada Atatürk’ün hangi özelliği vurgulanmaktadır?

Doğru ! Yanlış !

İnsan, toplum içinde yaşamayı hak ettiği ölçüde medenidir (çağdaştır). Tersi de yabaniliği gösterir. Yabanileri yola getirmeyen toplum geridir, ilkeldir. Çağından bir şeyler ummaya hakkı yoktur, öteki toplumlarca hor görülmeye mahkûmdur.

Bu parçaya göre “çağdaş” olmanın ölçüsü aşağıdakilerden hangisidir?

Doğru ! Yanlış !

Ağaca verilen değer bugün daha da artmıştır. İzinsiz ağaç kesmek yasaktır. Bizim memleketimize gelince halkımızın gönlünde köklü bir ağaç sevgisi vardır. Onun bu sevgisi modern ağaç bilgisi ile ışıklanırsa yurdumuz az zamanda yemyeşil bir cennet olur.

Bu parçaya en uygun başlık aşağıdakilerden hangisidir?

Doğru ! Yanlış !

Yere bastığım için şükür, Şükür gökyüzüne, toprağa, İsmini bildiğim yıldızlara, Suya, ateşe, hamdolsun.

Bu dörtlükte verilmek istenen temel duygu aşağıdakilerden hangisidir?

Doğru ! Yanlış !

Nasıl becerdi bilmem; denize diklemesine inen bu çalılığın bir kısmını ne pahasına ayıkladı biliyor musunuz? Tırnakları pahasına. O, çalı çırpının sere serpe geliştiği bu denize diklemesine inen toprak, öyle taşlıktı ki... Bir sonbahar günü baktık ki; bu taşlıklardan küçük çam ağaçları, körpe dikenli yapraklarıyla üç beş koca yemişleriyle yer yer esmer, pembe kül rengi toprağa kök salmış.

Bu parçada anlatılan düşünceyle aşağıdaki atasözlerinin hangisi aynı doğrultudadır?

Doğru ! Yanlış !

Yaşamak, sadece yemek içmekten mi ibaret? Hayatın devamı için elbette yemek içmek gerek; ama aynı şey hayvanlar için de gerekli. Yaşamanın ayrı bir anlamı olmalı. Yaşamak duymak, hissetmek, görmektir. Yaşamak, yaşadığının farkında olmak, yaşadığını hissettirmek ve dünyadan veda ederken de bir iz bırakarak gitmektir.

Bu parçada vurgulanan düşünce aşağıdakilerden hangisidir?

Doğru ! Yanlış !

Edebiyat sanatı, toplumdaki sayısız iletişim yollarından biridir. Sanat eseri konuşursa, konuşurken de bir dünya koyarsa ortaya, bunu hiç kuşkusuz birileri için yapar. Sanatta güzellik, sanatçının, gerçeğin örtüsünü kaldırarak, düşsel bir dünyayı bir biçim aracılıyla görünür hale getirmesinden doğar. Böylece, sanat eseri de görünür kıldığı şeyin birilerince algılanmasıyla, işlevini yerine getirmiş olur.

Bu parçada “sanatla” ilgili aşağıdaki yargılardan hangisi özellikle vurgulanmaktadır?

Doğru ! Yanlış !

Karamsar olma çocuk
Derim dünya düzelecek
Milyonlarca öğretmen, milyonlarca çocuk
Alıp dünyayı ellerine Düzeltecek


Bu dörtlükte verilmek istenen temel duygu aşağıdakilerden hangisidir?

Doğru ! Yanlış !

İstanbul, öncelikle tarihsel bir kenttir. Değişik kültürlere mekân olmuş bir alandır. O kültürler burada uzun yıllar, kendi yeteneklerini en ileri düzeyde gösterme fırsatı bulmuştur. Her biri ayrı bir medeniyetten gelen insan topluluklarının ürünleri üst üste, yan yana düşmüş. Kimse kendisinden öncekilere kaba davranmamış, onların yaptığını yıkmamış. Her şey burada bütünlüğe ulaşmıştır. Buna coğrafi konumun getirdiği üstünlükler de eklenince ortaya bir dünya haritası çıkmış.

Bu parçada İstanbul’un en çok hangi yönü üzerinde durulmuştur?

Doğru ! Yanlış !

Oyundan, içkiden nefret ederdi. Bir gün onunla karşılaştı. Samimi dost oldu. Onu candan buluyordu. Gece gündüz kahveden çıkmıyordu, önceleri sohbetlere katılıyordu, sadece seyrediyordu oynayanları, şimdi ise oyunda onun eline su döken yoktu.

Bu parçada aşağıdakilerden hangisinin üzerinde durulmaktadır?

Doğru ! Yanlış !

Genç bir edebiyat heveslisi geçen gün bana gelip, karaladığı birkaç yazıyı gösterdi. Bana “sanatımla, hayatımı kazanabilir miyim?” dedi. Üzüldüm doğrusu, çünkü söylediklerim acıydı: Türkiye‟ de sanat, sahibine kazanç sağlamıyor; onu yüceltmiyor. Aksine elinizde birkaç kuruşunuz varsa sanata bağlandıktan sonra, onu kaybediyor; ortalıkta kalıyorsunuz. Sanat adamları ikinci bir iş yapmazlarsa nefesleri açlıktan kokacak neredeyse.

Bu parçada anlatılmak istenen aşağıdakilerden hangisidir?

Doğru ! Yanlış !

Cevapla