KPSS’de Başarılı Olmanın Sırrı

KPSSde Başarılı Olmanın Sırrı

KPSSde başarılı olmanın sırrı. Uzun süren eğitim sonrası devlet bünyesinde güzel bir işe sahip olmayı herkes istemektedir. Hem iş garantisi hem de sabit gelire sahip olabilmek için de KPSS de başarılı olmanız gerekmektedir. Devlet memuru olabilmenin tek yolu güzel bir puana sahip olarak boş kadrolarda yer edinilebilmelidir. Peki, bu noktada KPSSde başarılı olmanın sırrı nedir? Nasıl bir yol izlenirse başarıya ulaşılabilecektir. Bu noktada birçok farklı taktik ve ders çalışma yöntemleri bulunmaktadır. Doğru etkiyi elde edebileceğiniz yapıya ulaşabilmeniz için de mutlak suretle disiplinli çalışma prensibine sahip olmalısınız.

KPSS’de başarılı olmak için yapılması gerekenler konusunda yapmış olduğumuz listeye uygun şekilde hareket etmelisiniz. Bu noktada her türlü ayrıntıyı bilmek başarılı olmanıza doğru etki oluşturacaktır. KPSSde Başarılı olmanın sırrı kuşkusuz yaptığınız programa uygun hareket etmeniz ile bağlantılıdır.

KPSSde Başarılı Olma Teknikleri

Emeğinizin karşılığı alma zamanı KPSS ile mümkün olurken hazırlık noktasında en iyiyi hedeflemelisiniz. KPSSde başarılı olma teknikleri sırası ile uygulamanız ile mümkün kılınacağını unutmamalısınız. Sizler için hazırlamış olduğumuz teknikleri şu şekilde sıralayabiliriz;

KPSSde başarılı olmanın sırrı 2

KPSSde başarılı olmanın sırrı

  • KPSS öncesi yapılan en büyük hata sınava 2 – 3 ay kala ders çalışmaya başlamaktır. Zorlu sınava sadece 80 – 90 gün gibi kısa bir sürede hazırlanmanız başarılı olmanızın önüne geçecektir. İstediğiniz puanı elde edebilmenin yolu mutlaka uzun soluklu ders çalışmak ve soru çözmek ile mümkün olacağını unutmamalısınız. İlk etapta sıklıkla soru çözme yerine konuları öğrenme odaklı çalışmalısınız. Zorlayıcı sürecin her bir adımında disiplinli, titiz ve özverili olmanız önemlidir. KPSSde başarılı olmanın sırrı ne istediğinizi bilmenizde gizlidir.
  • Sınava hazırlık döneminde sizi farklı hallere sürükleyecek ve sınav disiplininden uzaklaşacağınız hallerin oluşması oldukça sıkıntılı halleri ortaya koymaktadır. Bu nedenle KPSS’den başka hiçbir hedefinizin olmamasına dikkat etmelisiniz. Önceliğiniz KPPS’den güzel bir puan almak ve sonrasında da diğer hedeflerinize yönelmek olmalıdır. Araştırmacı olmanız ve Genel Yetenek konularında mutlaka konulara da hakim olmanız gerekir.
  • Belirlemiş olduğunuz programın dışına çıkmamanız ve biran olsun gevşememeniz gerekir. Planlarınıza harfiyen uymanız başarıya giden yolda en önemli silahınızdır. Bir heves ile başlayan ve çok hızlı tempoda ders çalışmaya asılmanız da doğru karar olmayacaktır. Bir anda ders çalışma isteğinizin giderek azalması ve sonrasında da ders çalışmaktan vazgeçmeniz söz konusu olabilir. İlk etapta yavaş yavaş ders çalışmaya başlamak ve performansı zaman içerisinde artırmak daha doğru olacaktır. Ayrıca Genel Kültür dersleriniz için de bilgi edinmeniz gereken konulara da asılmalısınız.
  • Yüksek puan alabilmeniz için Matematik alanında çok iyi işler çıkarmalısınız. Sınava girenlerin büyük bir çoğunluğu Matematik konusunda sıkıntılar yaşadığı için Matematiğinizin iyi olması önemli avantajlardandır. KPSSde başarılı olmanın sırrı sadece sonuç odaklı olmak değil, bir bütün halinde ilerleme de söz konusu olmalıdır. Sınavın en önemli konularından bir tanesi olması ve her bir sorunun çok değerli olması bu alanda titiz olmanız gerektiğini gösterir. Çok çalışmanız gereken bir ders olduğunu unutmamanız ve sık sık test çözmeniz gerekir. Ne kadar çok soru çözerseniz başarılı olmanız daha kolay olacaktır. KPSS sınavı öncesinde zorlu süreci en iyi şekilde değerlendirmelisiniz.
  • Çok sayıda soru çözmeniz başarıya giden yolda size güç sunarken konuları derinden irdelemeniz de önemlidir. Konularla ilgili irdelemeniz gereken noktaları özet çıkartarak çalışmalısınız. Yazmanın size güç katacağını ve hafızanızı güçlendireceğini unutmayın. Bilgi edinmenizi sağlayan bu durum hızlı soru çözmenize etki edecektir. KPSS soru bankası ile başarıya ulaşan yolda en etkili sonuçları elde edebilirsiniz. İstediğiniz düzeyi ve istediğiniz puanı elde etmek ise ayrıntılarda gizlidir.
  • Hem özet çıkartarak hem de konuları okuyarak gerekli bilgi edinmeyi sağladıktan sonra test çözmeye geçmelisiniz. Doğrudan test çözmeye başlarsanız sıkıntılı sürecin başlamasına sebep olursunuz. Konuları bilmeden soruları cevaplamanız da pek mümkün olmayacaktır.
  • Tüm derslere özen vererek ders çalışmanız sizin için daha iyi olacaktır. Başarılı olamadığınızı düşünerek ders terk etmemelisiniz. Sınavdan başarılı sonuç elde etmek istiyorsanız hiçbir dersi es geçmemelisiniz. KPSSde başarılı olmanın sırrı her zaman en iyi hedefleme ile elde etmenizde saklıdır.
  • Sınava 3 ay kala herhangi bir konunuzun kalmamış olması ve sadece KPSS deneme çözüyor olmanız gerekir. Konuların bitmesi ile birlikte soru çözme konusunda daha pratik olmanız söz konusu olacaktır. Böylece sınavda zaman kontrolü tamamen sizin elinize geçecektir. Ne kadar çok soru çözerseniz o denli pratik olmanız mümkün olacaktır. Zaman konusunda çok iyi seviyeye gelmeniz de son dönemi yalnızca soru çözerek yapmanızı sağlayacaktır. Ayrıntılarla ilgili her türlü etkeni hesaplamanız gerektiğini bilmek başarılı olmanız da size güç katacaktır. Hayallerinize giden yolda yapmanız gerekenler kurallara uygun hareket etmek ve hiçbir suretle hedefinizden şaşmamanız gerekir. Sistemli çalışmanın sonunda sizde istediğiniz sonucu elde edebilirsiniz. KPSS’den alacağınız puanı belirleyecek en önemli husus kendinize güvenmek ve başarılı olacağınıza inanmaktır.

Kpss sınavında başarılı olabilmek için gerekli bütün test, deneme ve soru bankalarına Genel Yetenek ve Genel Kültür kategorilerimizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca 2020 kpss sınavı hakkında ki bütün bilgilere Blog sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Cevapla