türkçe-kpsstestdeneme

Deyim Atasözü İkileme Test 2

KPSS lisansKPSS önlisans ve KPSS ortaöğretim düzeylerinde sınava girecek siz değerli arkadaşlarımız için hazırlamış olduğumuz sorular ile sınav hazırlıklarınızı en üst düzeyde tamamlayabilirsiniz. Tamamen ücretsiz olarak hazırlanmış olan ve her biri özgün sorulardan oluşan test, deneme ve soru bankalarımız ile başarıyı yakalayın. Aşağıda bulunan Deyim Atasözü İkileme Test 2 ile bilginizi sınamaya ve hazırlıklarınıza hız vermeye hemen başlayabilirsiniz. Çözdüğünüz test, deneme ve ya soru bankalarının altına yorum yaparak bizleri sizler için nasıl daha iyi hizmet verebileceğimiz konusunda bilgilendirebilirsiniz. Her zaman en güncel ve özgün sorular ile karşınızda olacağız. KPSS 2020 için gerekli tüm konular ile alakalı soruları sitemizde bulabilir ve tamamen ücretsiz olarak testdeneme ve soru bankası çözebilirsiniz.

Deyim Atasözü İkileme Deneme 2, Deyim Atasözü İkileme Soru Bankası 2

Test başarınızı ve doğru / yanlış cevaplarınızı testin sonunda görebilirsiniz.

KpssTestdeneme.com

Deyim Atasözü İkileme Test 2

Aşağıdaki cümlelerde geçen deyimlerden hangisi mecaz anlam taşımamaktadır?

Doğru ! Yanlış !

I. Zamanını biraz yanlış seçtin, hemen tabanları yağlamazsan polis gelir II. Ali Bey‘in damadı biraz çekingen, biraz içine kapanık, tuttuğunu koparan bir gençti III. Hemşerilerim bana büyük bir sevgi ve emniyetle kucak açmışlardı IV. Koca Osman sabahın erken saatlerinden akşamın karanlığına kadar böylece yürüdü. V. Liderin dehasına gerçekten inanmış olanlar parmakla sayılacak kadar azdı Yukarıdaki numaralı cümlelerin hangisinde deyim kullanılmamıştır?

Doğru ! Yanlış !

I. Adam karşısında süklüm püklüm oturuyor II. İrili ufaklı taş topluyordu sahilde III. Sonunda iyi kötü bir iş buldum IV. Yırtık pırtık çorapla gezerdi V. Eğri büğrü bir yoldaydık Yukarıdaki ikilemeleri anlamsal kuruluşlarına göre ikişerli eşleştirilirse hangisi dışta kalır?

Doğru ! Yanlış !

Aşağıdaki deyimlerden hangisi yanlış açıklanmıştır?

Doğru ! Yanlış !

Aşağıdaki atasözlerinden hangisi konuya bakış açısı yönünden diğerlerinden farklıdır?

Doğru ! Yanlış !

I. Evinin en ücra köşelerini bile her gün temizlemek ona keyif verir, (titiz) II. Çocuk eğitiminde başkalarının yolundan gitmemiş, kendi eğitim sistemini oluşturmuştur, (özgün) III. Sonunda asılacağını da bilse doğru olanı söylemekten asla geri durmamıştır, (dürüst) IV. Her gün neler yapacağını bir ya da birkaç gün öncesinden ayarlayarak her işinde başarı sağlamıştır, (planlı) V. III. Ailesine ek bir kazanç oluşturmak için yıllarca bağ bahçe işiyle uğraşmıştır, (vefakâr) Bir anneyle ilgili yukarıdaki açıklamalardan hangisi ayraç içindeki özellikle uyuşmamaktadır?

Doğru ! Yanlış !

Aşağıdakilerin hangisinde deyim açıklamasıyla birlikte verilmiştir?

Doğru ! Yanlış !

Aşağıdaki cümlelerin hangisinde deyim açıklamasıyla birlikte verilmiştir?

Doğru ! Yanlış !

I. Sahneye çıkan genç oyuncular göz dolduruyor, seyircinin beğenisini kazanıyorlardı II. Seyirciler, yaşlı kral rolündeki oyuncunun konuşmalarına kulak kesilmiş, onu dikkatle dinliyorlardı III. Oyuncuların tanıdıklarına davetiye gönderme isteğini yönetmen ağırdan almış, hemen kabul etmek istememişti IV. Işıklar gözünü alıyor ama rolünü iyi yapabilmek için bakışlarını seyircilerin üzerinden ayırmamaya çalışıyordu V. Oyun bitiminde kaymakam oyunculara, çam sakızı çoban armağanı diyerek birer küçük hediye verdi Yukarıdaki numaralanmış cümlelerin hangisinde deyim açıklamasıyla birlikte verilmemiştir?

Doğru ! Yanlış !

Aşağıdakilerin hangisinde ikinci cümle birinci cümlede bulunan deyimin anlamını içermez?

Doğru ! Yanlış !

Aşağıdakilerin hangisinde -az-sözcüğü başka bir sözcükle Deyimleşmiştir?

Doğru ! Yanlış !

Aşağıdaki cümlelerin hangisinde cümlede kullanılan deyimin açıklaması yoktur?

Doğru ! Yanlış !

Aşağıdakilerden hangisinde ikilemeyi oluşturan sözcükler tek başlarına kullanılamaz?

Doğru ! Yanlış !

Aşağıdakilerden hangisi atasözü değildir?

Doğru ! Yanlış !

Aşağıdakilerden hangisinde her iki sözcüğü de anlamsız ikileme vardır?

Doğru ! Yanlış !

Deyim Atasözü İkileme 2

Sonuçlarını Paylaş:

Cevapla