türkçe-kpsstestdeneme

Cümleler Arası Anlam Test 2

KPSS lisansKPSS önlisans ve KPSS ortaöğretim düzeylerinde sınava girecek siz değerli arkadaşlarımız için hazırlamış olduğumuz sorular ile sınav hazırlıklarınızı en üst düzeyde tamamlayabilirsiniz. Tamamen ücretsiz olarak hazırlanmış olan ve her biri özgün sorulardan oluşan test, deneme ve soru bankalarımız ile başarıyı yakalayın. Aşağıda bulunan Cümleler Arası Anlam Test 2  ile bilginizi sınamaya ve hazırlıklarınıza hız vermeye hemen başlayabilirsiniz. Çözdüğünüz test, deneme ve ya soru bankalarının altına yorum yaparak bizleri sizler için nasıl daha iyi hizmet verebileceğimiz konusunda bilgilendirebilirsiniz. Her zaman en güncel ve özgün sorular ile karşınızda olacağız. KPSS 2020 için gerekli tüm konular ile alakalı soruları sitemizde bulabilir ve tamamen ücretsiz olarak testdeneme ve soru bankası çözebilirsiniz.

Cümleler Arası Anlam Deneme 2, Cümleler Arası Anlam Soru Bankası 2

Test başarınızı ve doğru / yanlış cevaplarınızı testin sonunda görebilirsiniz.

Kpsstestdeneme.com

CÜMLELER ARASI ANLAM TEST 2

Aşağıdaki dizelerin hangisinde anlatımda karşıtlıklardan yararlanılmıştır?

Doğru ! Yanlış !

Aşağıdaki dizelerin hangisinde yargı koşuluyla birlikte verilmiştir?

Doğru ! Yanlış !

(I) Sadece biz kendi hayatımızdan, kendi mutluluğumuzdan ve kendi sağlığımızdan sorumluyuz. (II) Hayat bize ne getirirse getirsin içimizde çok büyük bir güç var. (III) Bunu asla unutmayın; iç dünyamız sadece bize aittir, başkalarının düşünceleri, görüşleri, inandıkları için yapabileceğimiz bir şey yoktur. (IV) Bu sadece bizim dünyamız olmalıdır. (V) Yaşam bize her zaman ihtiyacımız olan mutluluğu, başarıyı evrensel işleme uygun bir biçimde ve zamanında karşımıza çıkarır. Bu parçadaki numaralanmış cümlelerin hangisinde anlamca olumsuzdur?

Doğru ! Yanlış !

------ bir balıkçı günlerce denizde kalır------ mahalle halkına------ geçenleri anlatır. Bu cümlede boş bırakılan yerlere sırasıyla aşağıdakilerden hangileri sırasıyla getirilmelidir?

Doğru ! Yanlış !

(I) Halit Ziya, bir süre her şeyi karartıp, yalnız masayı aydınlattığı için tuhaf bir gücü oluyor bu sahnenin. (II) Edebiyatla resmin farkı yüzünden masa imgesinin bütünü bir anda serilmiyor önümüze. (III) Ama yazar, edebiyatın çarpıcı bir hünerinden yararlanıyor. (IV) İmgeleri art arda yığıyor; ayrıntılar teker teker yerlerini alıyor anlatımda. Bu parçada numaralanmış cümlelerin hangi ikisinde 'neden-sonuç' ilişkisi vardır?

Doğru ! Yanlış !

(I) Değerli hikayecimizin vakitsiz ölümünden beri aksatılmadan veriliyor bu armağan. (II) Bu, hikaye dalında kalem oynatan tüm hikayecilerin en fazla amaçladıkları saygın bir armağandır. (III) Daha aylar öncesinden o yılki Sait Faik Armağan'ını kimin alacağı büyük bir merak ve heyecan konusu olurdu. (IV) Bu armağanın ilkine layık görülmüş bir yazar olarak bu güzel duyguyu çok iyi bilirim. (V) Daha sonraki yıllar beni de seçiciler kuruluna aldılar. Bu parçada numaralanmış cümlelerden hangisinde nesnel anlatım yapılmıştır?

Doğru ! Yanlış !

Aşağıdaki cümlelerin hangisinde bir 'eleştiri'söz konusudur?

Doğru ! Yanlış !

(I) Atatürk ‟ün bizi kırk yıl önce bıraktığı yerde bile değiliz bugün. (II) Bizans entrikası ile birbirimizi çelmelemekle meşgulüz. (III) Sen-ben kavgasından, yurt hizmetine harcayacak gücümüz kalmadı. (IV) Dış itibarımız paramızın değeri gibi düştü. (V) Yoksul durumumuzu dikkate almadan mirasyedi savurganlığıyla günümüzü gün ettik. Bu parçadaki numaralanmış yerlerden hangisine 'Çok daha gerilere düştük.'cümlesi getirilirse, parçanın anlam bütünlüğü bozulmaz?

Doğru ! Yanlış !

(I) Kemal Tahir’i ben çocukluğumda çok severdim, halâ da çok severim. (II) Çok sıkıldığımda oturup Kemal Tahir ‟in romanlarını okurum. (III) Kemal Tahir‟de insan psikolojisi hemen hemen hiç yoktur. (IV) Aksiyon edebiyatının en parlak örneklerini vermiştir. (V) Hatta neredeyse başlangıç noktası diyebilirim. (VI) Ne yazık ki, o kaynaktan beslenen yeni yazarlar gelmedi. Bu parçada numaralanmış cümlelerin hangisinde bir 'yakınma'anlamı vardır?

Doğru ! Yanlış !

(I) Sekiz otuz haberlerinde, Edip Cansever‟in ölüm haberi verildi. (II) Bu haber inanılmaz ölçüde sarstı beni. (III) Rastlanmadık bir biçimde ve yüksek sesle ağlamaya başladım. (IV) Turgut‟ ta bunca sarsılmamıştım. (V) Üst üste gelişte bir şey var belki de. (VI) Otuz yıllık arkadaşımdı. (VII) Yalnız sanat serüvenimiz değil, hayat serüvenimiz de iç içe durumlar yaşamıştı. Bu parçada numaralanmış cümlelerin hangisinde 'olasılık'anlamı vardır?

Doğru ! Yanlış !

Aşağıdaki cümlelerin hangisinde şarta bağlı bir durum söz konusudur?

Doğru ! Yanlış !

Bu dönemden sonra, ona gösterdiğimiz ilginin ve yaptığımız bakımın yönü değişti. (I) Artık yemek yemesiyle uğraşmıyorduk. (II) Onu daha çok eğlendirmeye çalışıyorduk. (III) Meraklı ve zekiydi ama canı çabuk sıkılıyordu. (IV) Bu nedenle her zaman kendisiyle ilgilenmemizi istiyordu. (V) Bu parçada numaralanmış cümlelerden hangisi, kendisinden önce gelen cümlenin sonucu durumundadır?

Doğru ! Yanlış !

Hava sıcak, arkasındaki uzunca pardösü omuzlarından sarkıyor, şapkası terden yapışıyor, ancak------ Bu cümle aşağıdakilerden hangisiyle tamamlanamaz?

Doğru ! Yanlış !

Bir ünlü devlet adamının her yıl bir önemli ulusal bayramda yapmayı gelenek heline getirdiği uzunca konuşmasını, o yıl sadece üç dakikaya indirmesinin nedenini araştıranlar ------ Bu cümle anlam bütünlüğü açısından aşağıdakilerden hangisiyle tamamlanamaz?

Doğru ! Yanlış !

En emin olduğunuz şey olan evinizin kapı numarasını bile akşam eve dönerken kontrol edeceksiniz----- Bu cümle, aşağıdakilerden hangisiyle sürdürülemez?

Doğru ! Yanlış !

Cümleler Arası Anlam 2

Sonuçlarını Paylaş:

Cevapla