türkçe-kpsstestdeneme

Cümleler Arası Anlam Test 1

KPSS lisansKPSS önlisans ve KPSS ortaöğretim düzeylerinde sınava girecek siz değerli arkadaşlarımız için hazırlamış olduğumuz sorular ile sınav hazırlıklarınızı en üst düzeyde tamamlayabilirsiniz. Tamamen ücretsiz olarak hazırlanmış olan ve her biri özgün sorulardan oluşan test, deneme ve soru bankalarımız ile başarıyı yakalayın. Aşağıda bulunan Cümleler Arası Anlam Test 1  ile bilginizi sınamaya ve hazırlıklarınıza hız vermeye hemen başlayabilirsiniz. Çözdüğünüz test, deneme ve ya soru bankalarının altına yorum yaparak bizleri sizler için nasıl daha iyi hizmet verebileceğimiz konusunda bilgilendirebilirsiniz. Her zaman en güncel ve özgün sorular ile karşınızda olacağız. KPSS 2020 için gerekli tüm konular ile alakalı soruları sitemizde bulabilir ve tamamen ücretsiz olarak testdeneme ve soru bankası çözebilirsiniz.

Cümleler Arası Anlam Deneme 1, Cümleler Arası Anlam Soru Bankası 1

Test başarınızı ve doğru / yanlış cevaplarınızı testin sonunda görebilirsiniz.

Kpsstestdeneme.com

Cümleler Arası Anlam Test 1

(I) Gündüzler daha uygun olduğundan gezegen gözlemi yapmak için havanın temiz olduğu günler seçilmelidir.
(II) Nem oranının fazla oluşu, güneş ışınlarının daha fazla saçılmasına neden olacağından, görüşü engeller.
(III) Ay, gündüzleri Güneş'ten sonra en kolay gözlenebilen gök cismidir.
(IV) Sabah saatleri, gündüz gözlemleri için daha uygundur.
(V) Henüz Güneş, atmosferi fazla ısıtmadığından gözlem daha rahat olur.

Bu parçadaki numaralanmış cümlelerin hangi ikisinde neden-sonuç ilişkisi yoktur?

Doğru ! Yanlış !

Aşağıdaki cümlelerin hangisinde beğeni duygusu dile getirilmektedir?

Doğru ! Yanlış !

(I) Onu, hayatımın en önemli eserlerinden biri olarak düşünüyorum. (II) Senelerdir, tamamlamanın uzun yıllar alacağını düşündüğüm bir kitap üzerinde çalışmaktayım. (III) Bu kitaba gördüğüm bir rüyanın verdiği esinle başlamıştım. (IV) Bir gün, eğer yazmayı bitirebilirsem, böyle bir kitabın insanlara son derece yararlı olacağını düşünür dururdum. (V) Bu kitapla tüm bilgilerimizin, tüm öğretilerimizin kaynağı olduğuna inandığım bir yeri anlatmaya çalışıyorum.
Bu parçada, anlam akışına göre “Halen de öyle düşünmekteyim.” cümlesi, numaralanmış cümlelerden hangisinin yerine getirilmelidir?

Doğru ! Yanlış !

(I) Mark Twain Kurulu’na bir Türk yazarın aday gösterilmesi istenmişti. (II) O zaman Türk Yazarlar Derneğinin başkanı Halide Edip Hanım idi. (III) Bu istek onu çok güç durumu düşürmüştü. (IV) Yeni yazarların çoğunu hiç mi hiç tanımıyordu. (V) Eskilerden aday göstermeyi de nedense istememişti. (VI) Sonunda Sait Faik'in aday gösterilmesine karar verildi.
Bu parçada, Halide Edip’in güç duruma düşmesinin nedenleri numaralanmış cümlelerin hangisinden itibaren söylenmeye başlanmıştır?

Doğru ! Yanlış !

Aşağıdaki cümlelerin hangisinde bir 'yakınma' vardır?

Doğru ! Yanlış !

(I) Ben eskiden kalıbına, kıyafetine, konuşmasına, yürüyüşüne bakarak, şu Nişantaşılı, bu Kadıköylü, bu Kasımpaşalı diye teşhisler koyardım. (II) Bu teşhis ve tahminlerim yüzde seksen de tutardı. (III) Şimdilerde bu yeteneğim kalmadı. (IV) Daha doğrusu bu semtlerde oturanlarda bu ortak nitelikler kalmadı. (V) Çünkü o nitelikleri insanlara, çevresinin dekoru, yani evleri, sokakları, bahçeleri; o semtin yerleşmiş eski kuşakları sindirirdi.
Bu parçadaki numaralı cümlelerden hangisi kendinden önceki cümleyi açıklamaktadır?

Doğru ! Yanlış !

'Güzel, ustaca yazı yazmak _____' sözleri aşağıdakilerden hangisiyle bitirilirse, cümle genel bir yargı belirtmiş olur?

Doğru ! Yanlış !

(I) Son 4-5 yıla kadar, ölen beyin hücrelerinin yerine yeni hücrelerin oluşmadığı savunuluyordu. (II) Bugün bu görüş değişti ve beyin hücrelerinin artabileceği anlaşıldı. (III) Beyin hücrelerinin artması, beynin daha verimli kullanılmasını sağlar. (IV) Her insanda milyarlarca adet bulunan beyin hücrelerinin, her gün ortalama 10 bini ölüyor. (V) Beyin fonksiyonları 18-23 yaşlarında artar, 40 yaşından sonraysa hızla azalır.
Bu parçadaki numaralanmış cümlelerin hangisinden itibaren var olan bir görüşün değiştiği anlatılmıştır?

Doğru ! Yanlış !

'Başka kültürlerle alışveriş —'cümlesi aşağıdakilerden hangisiyle bitirilirse 'başka kültürlerden etkilenmenin önemi' vurgulanmış olur?

Doğru ! Yanlış !

(I) Yarın... Bir acayip ve sihirli bir kapıydı. (II) Birdenbire yirmi yedi yaşına açılan bir kapı ki, bu gece eşiğinde yatıyordu. (III) Bu kadar telaşlı olmasına hiç de şaşılmazdı. (IV) Çünkü bu kapının arkasında sevdiği insan vardı. (V) Onunla oturup güzel şeylerden bahsetmişlerdi.
Bu parçadaki numaralanmış cümlelerden hangisi, kendisinden önce gelen cümlelerin nedenidir?

Doğru ! Yanlış !

Aşağıdaki cümlelerin hangisinde söyleyen kişi kendi düşüncelerini katmıştır?

Doğru ! Yanlış !

Aşağıdaki cümlelerin hangisinde bir kişi tanıtılırken karşıt özellikleri bir arada verilmiştir?

Doğru ! Yanlış !

(I) Yıllardır memleketime gelmemiştim. (II) Bu yolculuk bana büyük bir heyecan veriyordu. (III) Otobüste kırk üç yolcu vardı. (IV) Erzurum’a özgü müziklerden derlenmiş bir müzik yayını vardı otobüste. (V) Yolculuğum tam 12 saat sürdü.
Bu parçadaki numaralanmış cümlelerden hangileri 'neden-sonuç' ilgisiyle birbirine bağlıdır?

Doğru ! Yanlış !

(I) Ünlü Alman Filozofu Nietzsche, “İnanmak bilmeme isteğidir” der. (II) Gerçekten de insan herhangi bir şeye inanmakla, bir bakıma kendi türüne özgü olan varlığı sorgulama yetenek ve yetkisinden de vazgeçmiş olur. (III) Böylece bilmenin gerektirdiği zihinsel enerjiyi oluşturma ve harcama sürecine girmekten de kurtulur. (IV) Bilme sürecini oluşturan en temel etkinlik, 'okumak'tır. (V) Öyleyse, bilgi toplumu özleminin gerçekleşmesi, Önce okuyan toplum özleminin ve giderek bilen toplum özleminin gerçekleşmesine bağlıdır.
Bu parçadaki cümlelerin hangisinde “koşul” anlamı vardır?

Doğru ! Yanlış !

Aşağıdaki cümlelerden hangisi bir 'tanım' cümlesidir?

Doğru ! Yanlış !

Cümleler Arası Anlam 1

Sonuçlarını Paylaş:

Cevapla