coğrafya-kpsstestdeneme

Coğrafi Konum Test 2

Coğrafi Konum Test 2

KPSS lisansKPSS önlisans ve KPSS ortaöğretim düzeylerinde sınava girecek siz değerli arkadaşlarımız için hazırlamış olduğumuz sorular ile sınav hazırlıklarınızı en üst düzeyde tamamlayabilirsiniz. Tamamen ücretsiz olarak hazırlanmış olan ve her biri özgün sorulardan oluşan test, deneme ve soru bankalarımız ile başarıyı yakalayın. Aşağıda bulunan Coğrafi Konum Test 2 ile bilginizi sınamaya ve hazırlıklarınıza hız vermeye hemen başlayabilirsiniz. Çözdüğünüz test, deneme ve ya soru bankalarının altına yorum yaparak bizleri sizler için nasıl daha iyi hizmet verebileceğimiz konusunda bilgilendirebilirsiniz. Her zaman en güncel ve özgün sorular ile karşınızda olacağız. KPSS 2020 için gerekli tüm konular ile alakalı soruları sitemizde bulabilir ve tamamen ücretsiz olarak testdeneme ve soru bankası çözebilirsiniz.

Coğrafi Konum Deneme 2, Coğrafi Konum Soru Bankası 2

Test başarınızı ve doğru / yanlış cevaplarınızı testin sonunda görebilirsiniz.

Kpsstestdeneme.com

Türkiyede en yüksek yıllık sıcaklık ortalamalarına güney kesimlerde rastlanması Deniz suyu tuzluluğun Akdenizden Karadenize gidildikçe azalması Çizgisel hızın Hatay'dan Sinopa gidildikçe azalması Yukarıda verilenler aşağıdakilerden hangisinin sonucudur?

Doğru ! Yanlış !

Güneş ışınlarının geliş açısı küçüldükçe sıcaklık değeri azalır. Bu durum göz önüne alındığında aşağıdakilerden hangisi enlem ile sıcaklık arasındaki ilişkiye ters düşer?

Doğru ! Yanlış !

Ülkemizin Dünya üzerinde bulunduğu yerden dolayı kazandığı özelliklerin bazılarını özel konumu belirler bazılarını ise matematik konumu belirler. Buna göre aşağıdakilerden hangisi Türkiyenin özel konumunun bir sonucu değildir?

Doğru ! Yanlış !

Herhangi bir yerin komşularına göre sahip olduğu farklı özelliklere o yerin özel konumu denir Aşağıdakilerden hangisi Türkiyenin özel konumu ile ilgili sonuçlardan değildir?

Doğru ! Yanlış !

Türkiyede aşağıdaki kentlerden hangisinde dünyanın çizgisel dönüş hızı daha fazladır?

Doğru ! Yanlış !

Türkiye ile ilgili aşağıdaki özelliklerin hangisinde enlemin etkili olduğu söylenemez?

Doğru ! Yanlış !

I.Deniz etkisine açıklık durumu II.Ekvatora olan uzaklık III.Matematik iklim kuşağıBir yerin enlem ve boylamı yukarıdakilerden hangisi hakkında bilgi verir?

Doğru ! Yanlış !

Doğudaki yerleşim merkezlerinin yerel saati batıdaki yerleşim merkezlerinin yerel saatinden daima ileridir. Yukarıda verilen ifadenin tersi olabilmesi için aşağıdakilerden hangisinin gerçekleşmesi gerekir?

Doğru ! Yanlış !

Bilecik ve Kütahyanın yerel saatleri ulusal saatten 2 dakika ileridir. Bu iki kentimiz için aşağıdaki yargılardan hangisi aynıdır ?

Doğru ! Yanlış !

Herhangi bir yerin komşularına göre sahip olduğu farklı özelliklere o yerin özel konumu denir. Aşağıdakilerden hangisi Türkiyenin özel konumu ile ilgili sonuçlardan değildir?

Doğru ! Yanlış !

Türkiyede aşağıdaki kentlerden hangisinde dünyanın çizgisel hızı daha fazladır?

Doğru ! Yanlış !

Türkiye ile ilgili aşağıdaki özelliklerin hangisinde enlemin etkili olduğu söylenemez?

Doğru ! Yanlış !

I.Rizede turunçgil yetiştirilmesi II.Üç tarafının denizlerle çevrili olması III.Malatyada güneşin Denizliden daha önce doğmasıYukarıda verilenlerden hangisi Türkiyenin özel konumu ile ilgili değildir?

Doğru ! Yanlış !

Doğuda yerleşim merkezlerinin yerel saati batıdaki yerleşim merkezlerinin yerel saatinden daima ileridir. Yukarıda verilen ifadenin tersi olabilmesi için aşağıdakilerden hangisinin gerçekleşmesi gerekir?

Doğru ! Yanlış !

Paralel derecesi ya kuzeye ya da güneye doğru meridyenlerin derecesi ise ya doğuya ya da batıya doğru artış gösterir. Buna göre aşağıdaki kentlerden hangisinin hem enlem hem boylam derecesi daha büyüktür?

Doğru ! Yanlış !

Coğrafi Konum 2

Sonuçlarını Paylaş:

Cevapla