coğrafya-kpsstestdeneme

Coğrafi Konum Test 1

Coğrafi Konum Test 1

KPSS lisansKPSS önlisans ve KPSS ortaöğretim düzeylerinde sınava girecek siz değerli arkadaşlarımız için hazırlamış olduğumuz sorular ile sınav hazırlıklarınızı en üst düzeyde tamamlayabilirsiniz. Tamamen ücretsiz olarak hazırlanmış olan ve her biri özgün sorulardan oluşan test, deneme ve soru bankalarımız ile başarıyı yakalayın. Aşağıda bulunan Coğrafi Konum Test 1 ile bilginizi sınamaya ve hazırlıklarınıza hız vermeye hemen başlayabilirsiniz. Çözdüğünüz test, deneme ve ya soru bankalarının altına yorum yaparak bizleri sizler için nasıl daha iyi hizmet verebileceğimiz konusunda bilgilendirebilirsiniz. Her zaman en güncel ve özgün sorular ile karşınızda olacağız. KPSS 2020 için gerekli tüm konular ile alakalı soruları sitemizde bulabilir ve tamamen ücretsiz olarak testdeneme ve soru bankası çözebilirsiniz.

Coğrafi Konum Deneme 1, Coğrafi Konum Soru Bankası 1

Test başarınızı ve doğru / yanlış cevaplarınızı testin sonunda görebilirsiniz.

Kpsstestdeneme.com

Herhangi bir yerin komşularına göre sahip olduğu farklı özelliklere o yerin özel konumu denir. Aşağıdakilerden hangisi Türkiye’nin özel konumu ile ilgili sonuçlardan değildir?

Doğru ! Yanlış !

Türkiye’de aşağıdaki kentlerden hangisinde dünyanın çizgisel dönüş hızı daha fazladır?

Doğru ! Yanlış !

Türkiye ile ilgili aşağıdaki özelliklerin hangisinde enlemin etkili olduğu söylenemez?

Doğru ! Yanlış !

I.Rize’de turunçgil yetiştirilmesi II.Üç tarafının denizlerle çevrili olması III.Malatya’da güneşin,Denizli’den daha önce doğması Yukarıda verilenlerden hangisi Türkiye’nin özel konumu ile ilgili değildir?

Doğru ! Yanlış !

İzmir,Uşak,Afyon il merkezleri,21 Mart tarihinde öğle vakti güneş ışınlarını yaklaşık aynı açıyla almaktadır. Bu durum;İzmir,Uşak,Afyon illerinin hangi bakımdan birbirine yakın olduğunu gösterir?

Doğru ! Yanlış !

I.Deniz etkisine açıklık durumu II.Ekvatora olan uzaklık III.Matematik iklim kuşağı Bir yerin enlem ve boylamı yukarıdakilerden hangisi hakkında bilgi verir?

Doğru ! Yanlış !

Doğudaki yerleşim merkezlerinin yerel saati,batıdaki yerleşim merkezlerinin yerel saatinden daima ileridir. Yukarıda verilen ifadenin tersi olabilmesi için aşağıdakilerden hangisinin gerçekleşmesi gerekir?

Doğru ! Yanlış !

Paralel derecesi ya kuzeye ya da güneye doğru,meridyenlerin derecesi ise ya doğuya ya da batıya doğru artış gösterir. Buna göre aşağıdaki kentlerden hangisinin hem enlem hem boylam derecesi daha büyüktür?

Doğru ! Yanlış !

Bilecik ve Kütahya’nın yerel saatleri ulusal saatten 2 dakika ileridir. Bu iki kentimiz için aşağıdaki yargılardan hangisi aynıdır?

Doğru ! Yanlış !

21 Haziran tarihinde aşağıda bulunan illerimizden hangisinde gündüz süresi daha uzundur?

Doğru ! Yanlış !

Türkiye’de aynı boylam üzerinde bulunan iki noktada gündüz uzunlukları farklı ise bu noktaların hangi özellikleri kesinlikle farklıdır?

Doğru ! Yanlış !

Samsun’un yıllık sıcaklık ortalamasının,Ankara’nın yıllık sıcaklık ortalamasından daha fazla olmasının nedeni aşağıdakilerden hangisidir?

Doğru ! Yanlış !

Aşağıda verilen merkezlerden hangisinde gece ile gündüz süreleri arasındaki fark diğerlerine göre daha azdır?

Doğru ! Yanlış !

Zonguldak,Samsun gibi kentlerin gece gündüz süreleri arasındaki fark,Antalya,Mersin gibi kentlerin gece gündüz süreleri arasındaki farktan fazladır. Bu durum söz konusu kentlerin aşağıdaki özelliklerden hangisinin farklı olmasının sonucudur?

Doğru ! Yanlış !

Aşağıdakilerden hangisi Türkiye’nin matematik konumu ile ilgilidir?

Doğru ! Yanlış !

Coğrafi Konum 1

Sonuçlarını Paylaş:

Cevapla