coğrafya-kpsstestdeneme

Akdeniz Bölgesi Test

KPSS lisansKPSS önlisans ve KPSS ortaöğretim düzeylerinde sınava girecek siz değerli arkadaşlarımız için hazırlamış olduğumuz sorular ile sınav hazırlıklarınızı en üst düzeyde tamamlayabilirsiniz. Tamamen ücretsiz olarak hazırlanmış olan ve her biri özgün sorulardan oluşan test, deneme ve soru bankalarımız ile başarıyı yakalayın. Aşağıda bulunan Akdeniz Bölgesi Test ile bilginizi sınamaya ve hazırlıklarınıza hız vermeye hemen başlayabilirsiniz. Çözdüğünüz test, deneme ve ya soru bankalarının altına yorum yaparak bizleri sizler için nasıl daha iyi hizmet verebileceğimiz konusunda bilgilendirebilirsiniz. Her zaman en güncel ve özgün sorular ile karşınızda olacağız. KPSS 2020 için gerekli tüm konular ile alakalı soruları sitemizde bulabilir ve tamamen ücretsiz olarak testdeneme ve soru bankası çözebilirsiniz.

Akdeniz Bölgesi Test Akdeniz Bölgesi Soru Bankası

Test başarınızı ve doğru / yanlış cevaplarınızı testin sonunda görebilirsiniz.

Kpsstestdeneme.com

AKDENİZ BÖLGESİ TEST

I.lapya,polye mağara gibi yer şekillerinin fazla olmasına II.Yer altı sularının fazla olmasına III.Tarım ürünü çeşitliliğinin fazla olmasına Akdeniz Bölgesinde kartstik arazinin yaygın olması yukarıda verilen özelliklerden hangilerinin oluşumuna neden olmuştur?

Doğru ! Yanlış !

Aşağıda verilen özelliklerden hangisi Akdeniz Bölgesine ait değildir?

Doğru ! Yanlış !

-Akdeniz Bölgesinde bazı sular yer altından akarak denize ulaşırken bazıları da tekrar yeryüzüne çıkarak denize dökülür. Bu durumun nedeni aşağıdakilerden hangisidir?

Doğru ! Yanlış !

Akdeniz Bölgesinde aşağıda verilen doğal oluşumlardan hangisi turizm açısından önem teşkil etmez?

Doğru ! Yanlış !

-Akdeniz Bölgesindeki tarım alanları İç Anadolu bölgesinden daha azdır. Buna rağmen akdeniz bölgesinde tarımdan elde edilen gelir iç anadolu bölgesinden daha fazladır. Akdeniz bölgesinde tarımdan elde edilen gelirin daha fazla olmasının temel nedeni aşağıdakilerden hangisidir?

Doğru ! Yanlış !

-Akdeniz Bölgesinde Toros Dağları kıyı ile iç kesimler arasında ulaşımı zorlaştırmıştır. Bölgede ulaşım geçitlerle sağlanır. Buna göre aşağıda verilen geçitlerden hangisi Akdeniz bölgesindedir.

Doğru ! Yanlış !

Akdeniz bölgesinin aşağıda verilen özelliklerinden hangisi diğerlerinin nedenidir?

Doğru ! Yanlış !

Akdeniz kıyılarında birden fazla ürün alınabilmesinde aşağıdakilerden hangisi etkili olmuştur?

Doğru ! Yanlış !

Akdeniz bölgesinde aşağıda verilen yerlerin hangisinde nüfus ve yerleşmeler daha seyrektir?

Doğru ! Yanlış !

Aşağıda verilenlerden hangisi Adana Bölümünün özelliklerinden değildir?

Doğru ! Yanlış !

Akdeniz bölgesinde seracılığın yaygın olmasının nedeni aşağıdakilerden hangisidir?

Doğru ! Yanlış !

Antalya Bölümü ile Doğu Karadeniz Bölümü karşılaştırıldığında; I.dağların kıyıya uzanış yönü II.doğal bitki örtüsü III.yağış rejimi özelliklerinden hangileri benzerdir?

Doğru ! Yanlış !

Akdeniz iklim özellikleri bölgenin tarımsal yapısına aşağıdaki katkılardan hangisini yapmamıştır?

Doğru ! Yanlış !

Akdeniz Bölgesinde karstik arazi yapısı varlığı aşağıdaki yer şekillerinden hangisinin oluşmasına neden olmamıştır?

Doğru ! Yanlış !

-Akdeniz Bölgesinde dağların denize paralel olarak uzanması kıyı ile iç kesimler arasında bazı farklıklara neden olmuştur? Buna göre aşağıdakilerden hangisi bu farklııklardan biri değildir?

Doğru ! Yanlış !

Akdeniz Bölgesi

Sonuçlarını Paylaş:

Cevapla